Zbudujemy świat, całkiem nowy świat. Z tej miłości barw, z tylko pięknych barw – śpiewają Sobel & Sanah w popularnym utworze muzycznym. Podobne uczucia towarzyszą nam, gdy budujemy dom, gdyż zwykle podejmujemy się tego trudu dla swoich dzieci. Chcemy, aby miały cudowne dzieciństwo, przestrzeń do nauki, rozwoju i zabawy… Jednak taka inwestycja to wymagające zadanie. Na co powinniśmy zwrócić uwagę na samym początku, gdy powstał już budynek w stanie surowym otwartym? Przede wszystkim na okna – dlatego dziś o ich wyborze słów kilka.
Stolarka okienna to bardzo ważny element każdego domu. Najlepiej montować ją wiosną lub latem, kiedy warunki atmosferyczne są bardziej korzystne niż zimą. Prace montażowe należy wykonać jeszcze przed wykończeniem elewacji, żeby uniknąć zniszczenia tynku. Aby okna dobrze komponowały się z fasadą budynku, musimy postawić na design dopasowany do stylu obiektu, a także kolorystyki jego tynków zewnętrznych. Dlatego warto tę kwestię przeanalizować odpowiednio wcześniej. Na tym etapie myślimy również o zabezpieczeniu posesji, a więc o ogrodzeniu i bramie, wybieramy także drzwi. Każdy z tych elementów powinien ze sobą współgrać, dlatego warto zakupić je od jednego producenta. Takie komplementarne, spójne wizualnie rozwiązania znajdziemy chociażby w ofercie marki WIŚNIOWSKI w ramach kolekcji Home Inclusive.
Funkcjonalne kryteria wyboru okien pionowych
Jakie okna zapewnią nam odpowiedni komfort korzystania z domu? Przede wszystkim opłaca się zwrócić uwagę na aspekty funkcjonalne, a więc jakość wykonania takich wyrobów. Stolarkę okienną wymieniamy przecież zazwyczaj tylko raz na kilkanaście lat. Dlatego zakup powinien być przemyślany. Warto w pierwszej kolejności dopytać sprzedawcę o profile i okucia, które stanowią zawsze solidny fundament takiego produktu. Powinny być one wykonane z najlepszych materiałów (wybierajmy profile w najwyższej możliwej klasie A zgodnie z normą PN-EN 12608).
Nie bez znaczenia jest także szklenie. To dzięki niemu mamy dostęp do naturalnego światła, a więc sprawdźmy przepuszczalność szyb. Warto ponadto zdecydować się na co najmniej dwukomorowe pakiety szybowe, dzięki którym okna osiągną jeszcze lepsze parametry termoizolacyjne. Z tym aspektem jest związany współczynnik przenikania ciepła (Uw) – im mniejszy, tym lepsza ochrona przed stratami energii cieplnej, a także niższe rachunki za ogrzewanie pomieszczeń zimą. W ofercie firmy WIŚNIOWSKI znajdziemy wyjątkowo ciepłe okna o współczynniku Uw na poziomie od 0,76 W/m2K – takie parametry osiąga okno PRIMO 82 (wartości te odnoszą się do okien jednoskrzydłowych o wym. 1230 x 1480 cm). W trosce o swoje bezpieczeństwo, dobrze jest ponadto zainwestować w stolarkę okienną w klasie antywłamaniowej, najlepiej RC2. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zakupione produkty zostały wyposażone w solidne przeszklenie, które stawia opór większości akcesoriów stosowanych przez typowego złodzieja.
Nie tylko jakość, lecz także wygląd
Ważny jest także design. Wybierając minimalistyczny wygląd stolarki, mamy pewność, że będzie modna nawet za kilka czy kilkanaście lat. Lepiej sprawdzi się także elegancka, stonowane kolorystka, która współgra z wieloma wybarwieniami elewacji. – W oknach PRIMO znajdują się rdzenie profili barwione w masie na 4 kolory: antracyt, brąz, karmel i biały – tłumaczy Ireneusz Wierciak, Produkt Marketing Menadżer w obszarze stolarki stalowej, aluminiowej i PVC z firmy WIŚNIOWSKI, która jest Partnerem kampanii „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”. Ogromne znaczenie ma także dbałość o detale – dzięki temu okna prezentują się perfekcyjnie nawet z niewielkiej odległości. – Przy produkcji korzystamy z najnowocześniejszych technologii dostępnych obecnie na rynku, bazujących na założeniach przemysłu 4.0. Takim właśnie rozwiązaniem jest technologia bezwypływkowego zgrzewu V-Perfect, którą w oknach PVC PRIMO stosujemy w standardzie. Pozwala ona w procesie zgrzewania łączyć naroża profili oraz uszczelek w oknach PVC w niemal niezauważalny sposób, z zachowaniem wszystkich niezbędnych parametrów – dodaje. Na znaczeniu zyskuje także personalizacja – dlatego producenci oferują wybór różnych opcji dodatkowych i akcesoriów.
Przy doborze okien, zwróćmy też uwagę na okres gwarancyjny, jaki oferuje nam dany producent (np. firma WIŚNIOWSKI udziela gwarancji na 7 lat). Liczy się także jego doświadczenie w branży. Znane i lubiane marki nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek niedociągnięcia, nie idą na żadne kompromisy i produkują nowoczesne rozwiązania o wysokiej jakości. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszy na rynku produkt nie spełni naszych oczekiwań, jeśli zostanie źle zamontowany. Dlatego zadbajmy o dobry montaż zakupionych rozwiązań, prace powierzając wykwalifikowanym monterom.
***
Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ– BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Profix, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.
Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com
Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/
Link do strony artykułu: https://wm5.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/na-co-zwrocic-uwage-kupujac-okna